CQ160m WWW.jpg

Závodní KV sezónu jsme odstartovali v oslabené sestavě účastí v CQ WW CW 160m. Operátorsky jsme si závod rozdělili na čtyři úseky. Každý si svůj úsek zhodnotil v přiložených příspěvcích . ........  

OK1NG - jak víte, tak jsem se nechal přemluvit k první noci, což bylo od 23:00 až do 08:30, kdy už to skomíralo, jako já, ale ke spánku. Ale od začátku. První šok jsem zažil po příjezdu na buňku (22:30). Otevřu plechové dveře, a chci otevřít fabkou dřevěné dveře, ale klíč nešel do fabky zasunout, jen na půlku. Po sérii neúspěšných zkoušek jsem začal telefonovat na všechny strany o pomoc. Nakonec díky Jiřímu jsem věc vyřešil. Nastříkání oleje do fabky a klíč od IEC a byl jsem 5 min před závodem připraven. Začátek závodu jsem díky nervům a celkovému rozhození jemně nezvládl a proto bych rád provedl korekci (tuším u 3.QSO). V průběhu noci jsem zkoušel obě antény. INV "V" mi připadalo lepší na Evropu, INV "L" pak na DXy. Od 02:00 jsem preferoval L-ko. Kolem 3.hod ranní začaly nepříjemné rušáky, které jsem eliminoval použitím beverage. Často  jsem střídal RUN a S&P, neboť pilupy nebyly časté a nešlo jenom cékvit a čekat. Musel jsem často aktivovat spoty, protože automaticky na bandmapu nechodily. Ještě se musím zmínit o provozní chybě, kterou jsem si způsobil na začátku závodu. Připadalo mi, že 2x CQ při výzvě z makra je hodně a tak jsem jedno CQ vymazal, ale s tím i čárku, která je nutná pro aktivaci F1. Zavolal jsem Honzovi DPU, který na to přišel a dal mi pomoc - Díky. Ono by bylo blbé pak jet výzvu pouze přes pastičku. Poslední věc, ke které se hlásím bylo to, že když jsem už doma zjistil, že jsem v buňce nechal zaplý radiátor (sice pouze na 1) a tak jsem frčel v 10 dopoledne na buňku vypnout kamna. A ještě jsem v tu dobu udělal jedno spojení. Takže za mně celkem dobré 463 QSO.

OK1DUG - k vlastnímu závodu není moc co říct. Bylo pořád relativně dost co dělat a většinou jsem tedy jel na RUN. Průměr během 3 hodin se pohyboval něco přes padesát.  Pak to šlo dólu. Asi dvakrát jsem se uchýlil na S/P a i zde to bylo poměrně výživné. Žádné zajímavé DX nepřišly a ani na clusteru se nic neobjevilo (nepočítám to když UA0 spotuje japonce). To nejzajímavější bylo, že mne  sám od sebe zavolal Island.

Technika chodila spolehlivě, ovšem na testování zda je lepší L nebo INV. V nebyl čas. Obě antény produkovaly stejné raty. Beverage byl na poslech spíše pohodlný než přínosný. Vše co bylo slyšet na BVG bylo slyšet i na hlavní anténě ale obráceně to neplatilo. Třeba blízké a slabé německé stanice nebyly na BVG slyšet vůbec.

Celkem tedy asi 280 QSO za necelých 6 hodin provozu. Celkový dojem: bavil jsem se, bylo to fajn.

OK1DOY - výsledek bodově skoro stejný jako loni (máme více násobičů) , QSO o cca 100 méně.  Sobotní noc byla pro mě tak trochu zklamání . Čekal jsem více.

Na majáky v USA jsem se probil jen chvilku kolem 4 hodiny ranní. Ale i odezvy byly  slabé , v  podstatě jen maják W1NT, KM3T a jednou WZ7I .....za 15 minut bylo po všem .

V té chvíli mě zavolal jen K0DI z FL a já se pak dovolal na K5KD z SC . Kde byli W3LPL , K3LR , N1MM,.......a další ?

Stabilně procházel jen VY2TT.  Po 7 hod ráno už nebylo co dělat . Chyběly i DXy . Z DX stanic snad jen ZF9CW , NP2X, KV4FZ ........Páteční noc byla o hodně lepší.

Spojení mi přibývala pomalu, hodně jsem si musel sahat do band mapy pro nové stanice . V jednu chvíli jsem dokonce vše vyzobal a zbyli amíci, kteří nebyli slyšet. 

Anténa INV. V produkovala asi o něco lepší signál v segmentu 1.810 - 1.830 , na L se lépe poslouchalo  , v segmentu 1.840 - 1.880 měla lepší PSV .

Ant Beverage tentokrát za mě bez přínosu.

OK1FPQ -  v neděli to ze začátku docela šlo i na výzvu, ale cca 20 minut. Od 1810 do 1890 kHz desítky stanic dávaly výzvu a nikdo je nevolal. Ostatní čekali na údaje z reversebeaconu (RVB) až přijde někdo „nový“ (třeba QRP DL), který se samozřejmě všem objevil v jeden okamžik na postranním sloupci, to co následovalo, se dá bez nadsázky přirovnat k expedičnímu provozu, který samozřejmě tato „QRP DL“ stanice nezvládala (volali jí skutečně zpočátku desítky stanic  a vydrželo to tak 10 – 15minut). Poslední hodiny závodu jsem jel tak, že jsem spoty z RVB vymazal, během 2-3minut se sloupec plně zaplnil těma, co už jsme měli (světle černé), až se najednou objevila ta „ jedinečná“, následoval pile-up a vše se opakovalo, ale na výzvu ani s 1,5kW nic nepřišlo. Poslední hodiny jsem měl pocit, že těch stanic je skutečně málo a veškeré vymoženosti ( RVB, kvalitní zařízení, beverige atd.) umožní tyto stanice udělat dříve, ale počet a struktura se s dřívějškem moc nemění.

 

Výsledek :

 Band     QSOs     Pts     StP  DXC 
  1,8         1040    5469   20    66       
           Score : 470 334
              

NSL v dalším závodě !